Egzersiz

Obezite Ameliyatı Sonrası Egzersiz Programı
Obezite ameliyatı sonrası yapılan egzersiz hem daha düzenli kilo vermenize hem de oluşabilecek vücut duruş bozuklukları ve sarkmalarını önlemede son derece etkilidir.

En uygun egzersiz yürümektir. Ameliyat sonrası hastanede yatarken başlanıp evde de devam edilmelidir. Yürüme dışında doktorunuza danışmadan herhangi bir egzersiz programına başlamayın. Aşağıda ameliyat sonrası evde yapabileceğiniz örnek bir egzersiz programı gösterilmektedir. Egzersizin miktarı ve sıklığını doktorunuz size bildirecektir.

2 hafta boyunca araba kullanmayın. Ağır fiziksel aktiviteden 2 ay süreyle uzak durun, ama unutmayın ki yeterli ve sağlıklı kilo verilmesinde egzersizin rolü çok önemlidir. Ameliyat sonrasında istediğiniz kadar yürüyebilirsiniz, merdiven çıkabilirsiniz. İşiniz ağır fiziksel aktivite gerektirmiyorsa 2-4. haftada işinize dönebilirsiniz.

Kol Bacak Egzersizleri

1. Sırtüstü düz bir zemine uzanın. Elinize aldığınız ağırlığı resimde gördüğünüz gibi tutup dirseğinizi büküp açarak 10 tekrar kaldırıp indirin. (Hareketi yaparken, sadece kolunuzun dirsek altında kalan kısmı hareket etmelidir.)

2. Ayakla dururken iki elinizle tuttuğunuz ağırlığı, sadece dirseklerinizi bükerek başınızın arkasına doğru indirip yukarı kaldırın. 10 defa tekrar edin.

3. Ayakla dururken kollarınızı omuz hizasına kadar yanlara kaldırıp 5-6 saniye bekledikten sonra indirin. 10 defa tekrar edin.

4. Ayakta dururken dirseklerinizi bükerek elinizi omzunuza doğru kaldırıp indirin. 10 defa tekrar edin.

5. Yan yatar pozisyonda dizlerinizi bükmeden üstte kalan bacağınızı 30-40 cm kadar havaya kaldırın 5 saniye bu şekilde tutup indirin. 10 defa tekrarlayın. Diğer yanınıza dönerek öteki bacağınızla tekrar edin.

6. Sırtüstü uzanın. Kalın bir yastığı veya rulo yapılmış bir battaniyeyi bacaklarınızla sıkıştırın. 5 saniye tutup gevşetin. Aynı işlemi 10 defa tekrar edin.

 

Obezite insan vücudunda yağ miktarının gereğinden fazla artmasıdır ve sonuç olarak sıklıkla sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.