Obezitenin Cerrahi Tedavisi

Obezitede cerrahi yaklaşım temelde ikiye ayrılır.
Besinlerle alınan enerjinin azaltılmasına yönelik bariyatrik cerrahide hedef, besinlerin gastrointestinal sistemde emilimini azaltmaktır. Bu amaçla bypass, gastroplasti, mide kelepçesi, mide balonu vb. yöntemler kullanılır.

Rekonstrüktif cerrahide ise amaç; vücudun çeşitli bölgelerinde lokalize olmuş mevcut yağ dokularının uzaklaştırılmasıdır. Bu tedavide eğer hasta obezite tedavisinin gereklerini yerine getirmezse yağ birikimi tekrar gerçekleşmektedir.

Obezite Cerrahisi Kilo Vermeye Nasıl Yardımcı Olur?
Bariatrik cerrah ya sizin midenizin hacmini küçülterek ya da sindirim sisteminizde gıdaların geçtiği yolları değiştirerek ve kısaltarak alınan gıdaların büyük bir kısmının vücutta emilmesini engelleyerek ve vücudu bir an evvel terketmesini sağlayarak kalori alımını kısıtlamış olur. Bunu yaparken, doyma hissi de azaltılarak gıda alımı sürdürülebilir bir beslenme düzeni ile sağlanır. Kalori alımını kısıtlayan bir fren etkisi yapan sindirimsel yan etkiler (ağrı, bulantı, kusma, dumping gibi.) sayesinde de cerrahiden sonraki 1-2 yıl içinde çok belirgin ve kalıcı kilo kaybı elde edilir.

Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur?
Uzun süredir diyet, egzersiz yapıp, endokrin kontrolünde olup, kilo vermede başarılı olmayan ek hastalığı olan, beden kitle indeksi 35’ in üzerinde kişiler veya ek hastalığı olmayıp, beden kitle indeksi 40 üzerinde olan hastalar ameliyat için uygun olur.

Obezite Ameliyatı Komplikasyonları Nelerdir?
• Bacaklarda Pıhtı Oluşumu ve Akciğer Embolisi: % 0 -1 oranında görülebilir. Hastanın erken hareket ettirilmesiyle görülme oranı azaltılır.
• Kaçak ve Kanama: Erken dönemde ameliyat kesi ve birleştirme (anastomoz) bölgelerinde olabilir.
• Enfeksiyon
• Fıtıklar: Bu fıtıklar açık obezite cerrahi sonrası yaygın olmakla birlikte laparoskopik cerrahi sonrası çok çok nadiren görülür.
• Vitamin- Mineral Eksikliği: Emilimin bozulmasına bağlı oluşabilir. Vitamin haplarıyla kolayca düzeltilir.
• Saç Dökülmesi: Yetersiz protein ve vitamin alımına bağlıdır. Bir süre sonra düzelir.
• Vücutta Sarkma: Yüksek miktarda kilo kaybının sonucu ciltte sarkmalar ve buruşmalar olabilir.
• Ölüm: Çok nadir de olsa olabilir. Ameliyat ekibinin profesyonel olması, iyi yoğun bakım şartları bu olasılığı azaltır.

Obezite insan vücudunda yağ miktarının gereğinden fazla artmasıdır ve sonuç olarak sıklıkla sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.