Obezite Cerrahisinde Hangi Ameliyatlar Yapılır?

Obezite Cerrahisinde Hangi Ameliyatlar Yapılır?
Mide Balonu: Mide balonu obezite tedavisinde uygulanan etkili yöntemlerdendir. Balon mideye gastroskopi ile sönük bir biçimde yerleştirilir daha sonra midede içine serum fizyolojik konarak şişirilir. İhtiyaca göre balonun içindeki sıvı artırılıp azaltılabilir. Balon mide içinde serbestçe hareket edebilir. Ancak balon tedavisi kalıcı değildir. Balonun hastanın ihtiyacına göre 6-12 ay içinde çıkarılması gerekir. Balon midede iken hasta fazla yiyemez. Bu şekilde kilo kaybı olur. Balonun midede olduğu süre içerisinde diyetisyenden de destek alarak hastanın yeme alışkanlığı değiştirilmeye çalışılır.

Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi): Sleeve gastrektominin en büyük avantajı sindirim sisteminin doğal yolunda herhangi bir değişiklik yapılmamasıdır. Mide fonksiyonlarında bir değişiklik olmaz, sadece mide hacmi küçülür. Dolayısıyla az miktarda da olsa normal olarak her tür gıda tüketilebilir. Ameliyatla açlık hormonu olarak bilinen ghrelin hormonunun salgılandığı bölge de çıkarıldığı için, tüp mide ameliyatı olan hastalarda ameliyat öncesine göre çok daha az açlık hissi oluşur. Emilim etkilenmediği için ameliyat sonrası vitamin ve mineral eksikliği de diğer obezite ameliyatlarına oranla çok daha azdır.

Mini Gastrik Bypass: Mini gastrik bypass, hem mide hacmini azaltarak kısıtlayıcı etki yapan, hem de alınan besinlerin emilimini azaltan bir ameliyattır. Tansiyon yüksekliği ve şeker hastalığı gibi obeziteye bağlı metabolik hastalıkların tedavisinde de çok etkilidir.

R-Y Gastrik Bypass: Mini Gastrik Bypass’ dan farkı, safra reflüsünü engelleyen bir safra saptırıcı bağlantı taşımasıdır. Küçülen mide ile alınan gıda miktarı, Bypass ile de gıdaların emilimi azaltılmış olmaktadır.

Mide Katlama Ameliyatı (Gastrik Plikasyon): Mide Katlama, yani Gastrik Plikasyon midenin uzunlamasına daraltılması prensibine dayanan bir ameliyattır. İnce bağırsak emiliminin bozulmaması, doku çıkarılmaması temel avantajlarıdır. Tüp mide işleminden farklı olarak “Ghrelin” adı verilen ve açlık hissimizi tetikleyen hormon seviyeleri üzerinde herhangi bir azalmaya neden olmaz. Etkinliği tüp mide ameliyatlarından daha düşüktür. “Geri çevrilebilir” bir ameliyat olarak lanse edilse de geri döndürme işlemi sıkıntılı ve zor bir işlemdir.

Obezite Ameliyatı Öncesi Hazırlık Nasıldır?
Obezite ameliyatı olacak her hastaya öncelikle çok kapsamlı kan testleri, tüm batın ultrasonografisi ve gastroskopi yapılır. Hasta; obezite cerrahisi, anestezi, endokrinoloji, psikiyatri, kardiyoloji ve göğüs hastalıkları uzmanları tarafından da muayene edilir.

Tetkikler ve muayeneler tamamlandıktan sonra obezite tedavi ekibi, Obezite cerrahı başkanlığında toplanır. Hastayı ve sonuçlarını değerlendirir. Hastanın obezite ameliyatı olup olamamasına, olacaksa hangi obezite ameliyatını olacağına karar verilir.

Obezite Ameliyatı Komplikasyonları Nelerdir?
• Bacaklarda Pıhtı Oluşumu ve Akciğer Embolisi: % 0 -1 oranında görülebilir. Hastanın erken hareket ettirilmesiyle görülme oranı azaltılır.
• Kaçak ve Kanama: Erken dönemde ameliyat kesi ve birleştirme (anastomoz) bölgelerinde olabilir.
• Enfeksiyon
• Fıtıklar: Bu fıtıklar açık obezite cerrahi sonrası yaygın olmakla birlikte laparoskopik cerrahi sonrası çok çok nadiren görülür.
• Vitamin- Mineral Eksikliği: Emilimin bozulmasına bağlı oluşabilir. Vitamin haplarıyla kolayca düzeltilir.
• Saç Dökülmesi: Yetersiz protein ve vitamin alımına bağlıdır. Bir süre sonra düzelir.
• Vücutta Sarkma: Yüksek miktarda kilo kaybının sonucu ciltte sarkmalar ve buruşmalar olabilir.
• Ölüm: Çok nadir de olsa olabilir. Ameliyat ekibinin profesyonel olması, iyi yoğun bakım şartları bu olasılığı azaltır.

Ameliyat Sonrası Dönem
• Ameliyat sonrası dönemde her şey olağan seyreder ise hastanede yatış süreniz 2-3 gün olacaktır.
• Önce ağızdan sıvı gıdalara başlanacaktır. Sıvı beslenmeyi takiben taburcu işlemleriniz yapılacaktır.
• Taburculuk sonrası dönemde beslenme ve günlük aktivitelere ait ayrıntılı bir bilgilendirilme sözlü ve yazılı olarak sağlanacaktır.
Obezite Ameliyatı Uzun Dönem Sonuçları
• Hastaların tamamına yakını ciddi biçimde kilo verir.
• Şeker hastalığı var ise ya tamamen düzelir ya da daha iyi kontrol altına alınır, ilaç gereksinimi azalır.
• Hipertansiyon ve kolesterol yüksekliği düzelebilir.
• Dizler ve diğer eklemler rahatlar, ameliyat gereksinimi azalır.
• Uyku apnesi düzelir, daha kaliteli uyku uyunur.
• İç organlarda, özellikle karaciğerde oluşan yağlanma azalır.
• Kısırlık problemi olan bayanlarda doğurganlık artar, erkeklerde cinsel fonksiyonlar düzelir.
• Hastaların tamamına yakını; kendine daha fazla güvenen, ileriye daha fazla umutla bakan ve daha sağlıklı kişiler olurlar.
• Bu düzelmelere bağlı olarak hastanın hem yaşam kalitesi düzelir, hem de ömrü ortalama 10-15 yıl uzar.
• Obezite ameliyatı sonrası ameliyat yerlerinde uzun dönemde nadiren (% 1 – 4) darlık gelişebilir. Bu darlıklar ya endoskopik balon uygulamaları ya da ameliyatla genişletilir.

Uzun Dönem Tekrar Kilo Alınması
Beslenmesine dikkat etmeyen bir kısım hastalarda ameliyattan sonra geride bırakılan mide tekrar genişleyebilir. Bu durumlarda hasta bir miktar kilo alabilir.
Obezite cerrahisi sonrası uzun dönemde tekrar aynı miktarda kilo alma olasılığı % 3-4’ tür.

Obezite insan vücudunda yağ miktarının gereğinden fazla artmasıdır ve sonuç olarak sıklıkla sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.